کوچینگ تحصیلی

مهندس ارسلان فخریان

مربی دوره

ارسلان فخریان مشاور و کوچ تحصیلی حرفه ای  و بنیان گذار اولین مرکز کوچینگ تحصیلی در اصفهان، دارنده مدرک MBA از دانشگاه تهران و دارای مدرک بیزینس کوچینگ از موسسهIBC، است. ارسلان فخریان نخستین فرد در اصفهان است که توانسته کوچینگ تحصیلی را بصورت کاملا تخصصی و حرفه ای پیاده سازی کند و حاصل تلاش های ایشان را می‌توان در دانش آموزان برتر و همچنین افراد شرکت کننده در دوره های کوچینگ تحصیلی رصد نمود

معرفی دوره

دوره جامع

کوچینگ تحصیلی

همراه با ارسلان فخریان

مدت زمان دوره: 12 ماه

سطح دوره:آموزش از سطح مبتدی تا پیشرفته

نوع دوره: حضوری و غیر حضوری(بنابه درخواست دانش پذیر)

36.000.000 تومان

شکل8: نقل قول قول از مهندس ارسلان فخریان
مخاطبین دوره

این دوره برای چه کسانی توصیه می شود؟

نمیدونم چه جوری برنامه ریزی کنم و درس بخونم ؟

برنامه ریزی انجام میدم ولی نمیتونم بهش عمل کنم

به خاطر کرونا و تعطیلی مدارس افت تحصیلی پیدا کردم

سرعت عمل تست زنی و مطالعم خیلی کمه و هر روز وقت کم میارم

همش در حال کار کردن هستم و وقت کافی برای استراحت ندارم.

اگر کلاس خصوصی یا تقویت ی نرم درس را یاد نمیگیرم

با وجود ساعت مطالعه بالا و بعد از کلی درس خوندن باز هم اون نتیجه ای که میخوام را نمیگیرم 

کسانی که تا حالا مشاور داشتن ولی نتیجه نگرفتن

بهانه‌ای برای ثبت‌نام نکردن در این دوره:

امکان مالی برای شرکت در این دوره را ندارم.

باشه یکم سرم که خلوت شد

الان کارهای مهم تری دارم

من درست بشو نیستم و اعتماد به نفس ندارم

خیلی گرونه، ارزشش رو نداره!

بعید می دونم اثری داشته باشه

این چیزا با آموزش درست نمی شه! ذاتیه!

با آموزش که آدم تغییر نمی‌کنه! باید خودم تصمیم بگیرم تغییر کنم

اینا یه کیسه دوختن واسه جیب خودشون به فکر بقیه نیستن

من که نمی‌خوام آپولو هوا کنم، همین زندگی عادی که دارم خوبه

وقت من اجازه نمی‌ده در این دوره شرکت کنم.

راه من دور است و نمی‌توانم حضور داشته باشم.

و….

شما این فرصت را دارید که قبل از ثبت نام در دوره کوچینگ تحصیلی با کارشناسان ما به صورت رایگان مشاوره شوید 

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

سوالات متداول

کوچینگ تحصیلی یک همکاری خصوصی دو نفره میان کوچ تحصیلی و دانش آموز، دانشجو و خانواده است که می خواهند مهارت های مدیریت زمان، برنامه ریزی، روش مطالعه، تندخوانی، افزایش دقت و تمرکز و در کل عملکرد خودرا بهبود ببخشند. با کمک کوچ تحصیلی اهداف خود را به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مشخص می کنید و تا رسیدن به تمام اهداف خود توسط کوچ رهبری می شوید.

خیلی وقت ها می شنوید که میگن"بیرون گود نشسته و میگه لنگش کن"

خیلی ها از این ضرب المثل بار منفی برداشت میکنند.در صورتی که ضرب المثل خیلی درسته.

برای این که کسی که داخل گود هست نقاط کورش زیاد میشن و نمی بینه.

you cant see the jungle from trees

این یعنی شما نمی تونید جنگل را از لابه لای درخت ها ببینید و اکثر دانش آموزان توی جنگل کار هاشون گیر کردن . برای همین یک کوچ بیرونی می تونه بدون قضاوت، با تخصص و مهارتش نقاط کور فرایند آموزشی و یادگیری دانش آموز را شناسایی کنه و برنامه توسعه و بهبود دانش آموز را تدوین کنه

 

یک مشاور تحصیلی بر روی برنامه ریزی های درسی متمرکز است. ولی در کوچینگ تحصیلی مباحث گسترده تری پوشش داده می شود. که شامل:

تدوین استراتژی های یادگیری، یادگیری مهارت های مهم در خصوص مدیریت تحصیلی، کسب نمرات عالی در تمامی آزمون ها،، تند خوانی، مهندسی ذهن، افزایش تمرکز، تقویت حافظه و رفع موانع یادگیریو روش های مطالعه و تست زنی می شود.

فردی که از کوچینگ تحصیلی بهره‌مند می‌شود می‌تواند این اطمینان را به دست آورد که زمان همکاری وی با کوچ به احتمال زیاد کیفیت تحصیلی وی افزایش پیدا خواهد کرد.

یک کوچ تحصیلی در ابتدا بر روی وضعیت تحصیلی افراد تمرکز می‌کند و سپس سعی می‌کند به او کمک کند تا خودش مسیر پیش رو را به بهترین شکل طی کند تا به مقصد مورد نظر برسد.

مشاوران به تمامی افراد مشاوره می‌دهند و این مشاوره برای همگان یکسان است اما کار اصلی کوچینگ این است که با مشورت با افراد کاری کند که دانش آموزان بتوانند خودشان از قدرت تفکر و توانایی‌های ذهنی خود بهره‌مند شده و به طور معمول کاری می‌کنند که افراد خودشان بتوانند پاسخ مشکلات خود را پیدا کنند.

قطعا یک فردی که حامی دانش آموزان باشد و بتواند آنها را به سمت اهداف‌شان سوق دهد بسیار کارایی موثرتری دارد.یک کوچینگ می‌تواند این باور را به فرد دهد که با شناخت خودش و آگاهی از عملکرد خود است که می‌توان راه درست را در زمینه تحصیل انتخاب کرد و به اهداف عالی رسید.

فردی که در جلسات یک کوچ شرکت می‌کند می‌تواند با دیدگاه‌های نو، جدید و منحصر به فردی در خصوص فرصت‌های مختلف در زندگی و مشکلات فردی آشنا شده و پس از شناخت کامل این مباحث می‌تواند با مهارت‌های بیشتری که در زمینه تصمیم گیری و تفکرات انجام می‌دهد روابط بهتری را با دیگران داشته باشد.

این امر می‌تواند در زمینه نقش‌های مختلف وی در زندگی، تحصیل و حرفه شغلی بسیار موثر واقع شده و فرد تجربیات بسیاری را در این زمینه‌ها کسب خواهد کرد. این‌گونه از افراد می‌توانند با شرکت در جلسات کوچینگ، به بالا بردن کارایی‌های شخصی خود پرداخته و در این صورت نتایج بسیار درخشان و قابل تحسینی را در زمینه‌های مختلف و بسیار مهم همچون رضایت فردی از تحصیل، کار و زندگی و غیره را به دست آورند.

با توجه به تمامی تفاسیر گفته شده کوچینگ می‌تواند این فرصت را در شما به وجود آورد که بتوانید خودتان را بشناسید و به درجه‌ای از خودشناسی برسید که اهمیت چیزهای مهم زندگی خود را درک کنید و متوجه شوید که چه چیزی در زندگی شما مهم است و به این فکر کنید که به کجا می‌خواهید برسید تا بتوانید برای آن هدف نقشه‌ای بکشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. در یک جمله کوتاه می‌توان گفت همه چیز در درون خودتان وجود دارد و از خود شما شروع می‌شود.

یک کوچ تحصیلی به مانند یک مربی در رشته‌های مختلف عمل می‌کند که به دانش آموزان و دانشجویان کمک می‌کند تا به اهداف عالی تحصیلی خود دست پیدا کنند. منظور از کوچ تحصیلی این است که مربی بتواند شاگردان خود را به سمت اهداف‌شان یاری کند که این اهداف تحصیلی شامل ارتقای سطح علمی در افراد می‌شود و در نهایت به بالا بردن امکان قبولی در آزمون‌ها و امتحانات منجر شده و به طور کلی می‌تواند در کیفیت نمرات فرد تاثیر به سزایی گذارد.

در کوچینگ آموزشی مهم‌ترین موردی که می‌تواند منجر به شکست در دانش آموزان شود "پیگیری نکردن درست و منظم کارها" عنوان شده است. رسالت مهمی که یک کوچینگ تحصیلی بر عهده دارد این است که دانش آموز را به گونه‌ای وادار سازد که با پیگیری کردن منظم کارهای خویش آن هم به صورت عملیاتی در تمامی امتحانات دبیرستان و دانشگاه قبول شود.

کار یک کوچ تحصیلی به مانند یک معلم نیست زیرا در اکثر مواقع معلم یک ارتباط یک طرفه با دانش آموز برقرار کرده و مطالبی که می‌داند را در اختیار دانش آموز قرار داده و سپس امتحان خود را می‌گیرد اما یک کوچ تحصیلی خوب در وهله اول یک روان شناس خوب است و می‌تواند به گونه‌ای با دانش آموز ارتباط برقرار کند که او را به سمت هدف‌های بالاتر سوق دهد.

قطعا فردی که از راهنمایی‌های کوچ تحصیلی برخوردار شود می‌تواند موفقیت‌های طلایی بسیاری را پشت سر گذارد و احتمال موفقیت فرد به خاطر داشتن کوچ تحصیلی به مراتب بالاتر از فردی است که تنها از راهنمایی‌های معلم و یا مشاور خود بهره‌مند می‌شود. یک کوچ تحصیلی در هیچ مقطعی به شاگرد خود دروغ نمی‌گوید و وی را با واقعیت‌ها روبرو می‌کند تا فرد بتواند بهتر موقعیت‌های تحصیلی خود را بشناسد و در این صورت عملکرد بهتری را از خود نشان خواهد داد.

همه ما در طول زندگی از بایدها و نبایدها خسته می‌شویم و از اینکه یک نفر بخواهد به ما بگوید که چه کاری باید انجام بدهیم و چه کارهایی نباید انجام بدهیم به گونه‌ای خوشمان نمی‌آید و همیشه می‌گوییم ما خودمان عقل داریم و می‌توانیم برای خودمان تصمیم بگیریم. دقیقا در خصوص کوچینگ تحصیلی نیز همین امر صدق می‌کند.

زمانی که یک دانش آموز با کوچ تحصیلی صحبت می‌کند، هیچ وقت کوچ به طور مستقیم به او نمی‌گوید که باید چه کاری انجام دهد و چه کاری انجام ندهد بلکه با صحبت، ابزارهایی را مشخص می‌کند که به مانند روشی جهت مقابله با تنبلی در خواندن درس و مشکلات تحصیلی عمل کرده و به گونه‌ای تلاش می‌کند تا فرد خودش بتواند راهکارهای لازم را برای رسیدن به موفقیت تحصیلی پیدا کرده و راه درست را در پیش گیرد.

مهم‌ترین چیزی که در این بین وجود دارد این است که کوچ می‌تواند شاگرد خویش را راهنمایی کند که از قوه تفکر و ذهن خود بیشتر بهره‌مند شده و خود بتواند راهکارهای لازم برای رسیدن به اهداف خویش را با کمک تفکرات خود به دست آورد نه اینکه خود به طور مستقیم یک راه را برای او در نظر بگیرد و فرد نیز در این بین تنها دستورعمل‌های گفته شده را اجرا کند.

فرایندی که در این بین وجود دارد ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد و دلیل آن نیز عملیاتی است که فرد باید با توانایی‌های فکری خود به آن دست پیدا کند. فرد با تفکر در خصوص تحصیل می‌تواند به نقاط قوت و نقاط ضعف خود پی برده و در این بین در صورتی که تصمیم خود را گرفته باشد با توجه به توانایی‌ها و مهارت‌هایی که در سر دارد می‌تواند در جهت تقویت نقاط ضعف خود بر آید و در این بین کوچ افراد را راغب به پیدا کردن پاسخ پرسش‌های خود آن هم در درون خود می‌سازد تا افراد خودشان بتوانند به پرسش‌های خود پاسخ دهند.

وظیفه یک کوچ آموزشی این است که در ابتدا موقعیت و وضعیت فعلی که دانش آموز در آن قرار دارد را مشخص کند و در این بین هیچ دروغی به شاگرد خویش نگوید بلکه سعی کند با گفتن حقیقت موقعیت تحصیلی وی را به صورت دقیق‌تر مشخص کند تا فرد از جایگاه خود مطلع شود.

در بخش بعد کوچ از شاگرد می‌خواهد تا مشخص کند که دقیقا قرار است چه هدفی را دنبال کند و در واقع هدفش چیست. در این بین ممکن است یک دانش آموز فقط تصمیم داشته باشد که بر روی یکی از درس‌های خود تمرکز لازم را پیدا کند و برخی دیگر می‌خواهند در تمامی دروس خود موفقیت داشته باشند بنابراین این بخش برای شاگرد و کوچینگ بسیار مهم است.

دو بخش اشاره شده از جمله مهم‌ترین بخش‌های یک کوچینگ تحصیلی به شمار می‌رود زیرا پس از آن شاگرد احساس می‌کند و به این موضوع پی می‌برد که بین دو جایگاه مشخص شده فاصله‌ای قرار گرفته است و حال برای پر کردن این فاصله باید نهایت تلاش خود را به کار گیرد تا از نقطه آغازین به نقطه دوم برسد.

در بخش‌های قبل در خصوص وظایف کوچینگ تحصیلی توضیحاتی خدمت شما ارائه شد اما در زیر به معرفی بیشتر آنها خواهیم پرداخت:

· قرار دادن امکانات در اختیار دانش آموزان برای استفاده در جهت بهبود کیفیت تحصیلی

· آشنایی دانش آموزان با فرایند حل مسئله به جای آنکه خود مسائل را برای دانش آموزان حل کنند.

· کمک به افراد در جهت ارتقای عملکرد تحصیلی خود

· کمک به دانش آموزان در خصوص پیدا کردن راه رسیدن به موفقیت تحصیلی با سرعت بیشتر

· تقویت فعالیت‌های ذهنی دانش آموزان و ایجاد ایده‌های جدید در دانش آموزان و بهره‌گیری از آنها

· پرورش توانایی‌های استدلال منطقی و فکر کردن به شیوه‌های منطقی

· بهره‌گیری از فرایندی انعطاف پذیر و متناسب با نیازمندی دانش آموزان

· بهره‌مند شدن از روش‌های بسیار کاربردی در مقابل مشاوره‌های تحصیلی یکسان

· بهره‌گیری از راه‌های فعال ذهنی و پرورش تفکر دانش آموزان

· افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان به دلیل توانایی‌های تصمیم گیری و ذهنی

· برقراری یک ارتباط صمیمانه با دانش آموزان برای بیان راحت‌تر موضوعات موجود در ذهن و تصمیم گیری‌های انجام شده در دانش آموز

· حمایت‌های ایجاد شده توسط کوچ و تشویق آنها برای رسیدن دانش آموزان به اهداف بالاتر

· توانایی پیدا کردن استعداد در دانش آموز و شکوفا کردن توانایی‌ها و استعدادهای موجود در فرد

· آموزش برنامه ریزی‌های لازم برای رسیدن گام به گام به اهداف بزرگ‌تر

· ایجاد نظم و انضباط در جهت انجام کارهای مستمر

· بودن در کنار دانش آموز از ابتدا تا انتها و انگیزه دادن به افراد در راه رسیدن به اهداف‌شان

· مشاوره دادن در زمان‌های لازم و زمان‌هایی که فرد از هدف اصلی منحرف شده باشد

· شناخت توانایی فرد و سوق دادن وی به سمت توانایی و علاقه‌مندی در زمینه تحصیلی(البته بدون ایجاد مزاحمت در تصمیم گیری‌های فردی دانش آموز)

کنکور یکی از بخش‌های مهم در زندگی هر دانش آموز به شمار می‌رود و موفقیت در آن منجر به حضور در دانشگاه و تحصیل در رشته‌های تحصیلی دلخواه شده و در صورت موفق نشدن نیز منجر به مطالعات بیشتر تا زمان قبولی در کنکور خواهد بود، درست است؟

از جمله بزرگ‌ترین مشکلاتی که منجر به نرسیدن افراد به اهداف خود خواهد شد، نداشتن اطلاعات دقیق در زمینه مورد نظر و نبود تجربه یا کم تجربگی فرد است. تمامی افراد همیشه از درون به مشکلات و مسائل موجود نگاه می‌کنند اما اگر از برون به این مشکل توجه داشته باشند حل آن بسیار راحت‌تر خواهد بود.

بهترین راه برای این امر بهره‌گیری از افراد موفق در زمینه کوچینگ تحصیلی است که می‌تواند تجربیات و مهارت‌های خود را در اختیار افراد قرار دهد. اهمیت کوچینگ برای داوطلبان کنکور نیز از جمله مواردی است که بسیاری از داوطلبان کنکور به آن فکر می‌کنند.

یک کوچینگ با تجربه و ماهر می‌تواند یک برنامه اصولی را برای دسترسی به نتایج دلخواه برای شما به همراه آورد. برنامه ریزی صحیح می‌تواند یادگیری‌های تحصیلی شما را متحول سازد و با مشاوره‌های لازم از یک دانش آموز متوسط به یک دانش آموز ممتاز و نابغه تبدیل کند که می‌تواند با تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌های درست به اهداف خود برسد.

برنامه ریزی در تمامی مراحل زندگی به خصوص پیش از کنکور بسیار لازم است و در این مدت زمان نیز اهمیت بالاتری پیدا می‌کند. فردی که به صورت کاملا اصولی و با برنامه ریزی درس خوانده باشد نسبت به فردی که ماه‌ها درس خوانده هم می‌تواند نتایج بهتری را کسب کند و تنها چیزی که در این بین وجود دارد اهمیت کوچینگ برای داوطلبان کنکور است که می‌تواند موفقیت‌های بزرگ را برای فرد به همراه داشته باشد.