کسب رتبه برتر در کنکور سراسری چگونه امکان پذیر است؟
  • 2020-09-17
  • 207 بازدید
  • 0 نظر
  • دسته ها : کنکور

کسب رتبه برتر در کنکور سراسری چگونه امکان پذیر است؟

شکل ۱: کسب رتبه برتر  

 

   کسب رتبه برتر در کنکور سراسری چگونه امکان پذیر است؟

کسب رتبه برتر در کنکور از جمله دغدغه های مهم دانش آموزان به ویژه دانش آموزان سال یازدهمی است. به طور کلی به دست آوردن رتبه ممتاز. برای ورود به دانشگاه مورد علاقه از جمله چالش های پیش روی دانش آموزان است. اما چطور می توان از پس این چالش ها عبور کرد؟ کسب رتبه برتر در کنکور سراسری چگونه امکان پذیر خواهد بود؟

 

عبور از سد کنکور با اراده ای قوی

به طور کلی پیش از انجام هر کاری، قصد و اراده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کسب رتبه برتر در کنکور نیز از این قاعده مستثنی نبوده. و برای به دست آوردن موفقیت باید در ابتدا اراده خود را تقویت کنید. چرا که دانش آموزان برای موفقیت در کنکور سراسری باید به طور مداوم درس بخوانند. و این ممکن است ان ها را خسته کرده و از درس خواندن زده کنند.

به همین دلیل وجود عاملی که باعث دلگرمی دانش آموزان برای موفقیت در کنکور باشد. امری لازم و ضروری به شمار می رود. به طور کلی عشق به رشته تحصیلی در دانشگاه .می تواند تا حد زیادی دانش آموزان را برای موفقیت در کنکور آماده سازد. در استوار کردن اراده خود برای قبول شدن در رشته دانشگاهی مورد علاقه خود. این نکته را به یاد داشته باشید که پیش از شما .هزاران نفر به رتبه دلخواه شما در دانشگاه و رشته دلخواه شما دست پیدا کرده اند. بنابراین این راه برای شما شدنی است و شما می توانید به آنچه که میخواهید دست پیدا کنید.

 

برای کسب رتبه برتر از چه زمانی شروع به درس خواندن کنیم؟

شکل ۲:  زمان درس خواندن برای کسب رتبه برتر در کنکور سراسری

 

به طور کلی به دست آوردن رتبه دلخواه و مناسب بدون تلاش مستمر و بی وقفه امکان پذیر نیست. از آنجایی که سوالات کنکور های سراسری عموما از سال های نهم، دهم و یازدهم مطرح می شود، بهتر است دانش آموزان از همان سال نهم نسبت به خواندن مسئله ها و مفاهیم کنکوری بپردازند. به این ترتیب داشتن آموزان فرصت بیشتر و بهتری برای یادگیری مفاهیم خواهند داشت و بدون هیچ ترس و استرسی در سال آخر قادر خواهند بوده به بررسی مفاهیم جدید و مرور ان ها بپردازند. بنابراین دانش آموزان مقطع نهم، دهم و یازدهم که میخواهند در کنکور پیش روی خود موفق شوند، باید به نکات زیر توجه کنند:

 

تسلط بر مفاهیم

از جمله مشکلاتی که اکثر دانش آموزان را با خود درگیر کرده است، حفظ مطالب است. اما لازم به ذکر است که حفظ کردن مطالب به خودی خود، بد نیست. اما این روش برای کوتاه مدت اثر بخش خواهد بود و در دراز مدت مطالب حفظ شده فراموش می شوند. به همین دلیل توصیه می شود که دانش آموزان در همان ابتدای امر. نسبت به یادگیری مطالب اقدام کرده و بر آن ها تسلط پیدا کنند. از طرفی با تغییر در ساختار نظام آموزش و پرورش، دانش آموزان مجبور هستند در پایان سال دوازدهم خود، علاوه بر امتحانات نهایی، برای کنکور نیز تلاش کنند. به همین دلیل در هنگام مطالعه دروس سال نهم، دهم و یازدهم خود برای کسب رتبه برتر باید به نکات زیر توجه کنند.

 

حل تمرینات درسی

توصیه می شود برای کسب رتبه برتر در کنکور پیش رو، حتما دانش آموزان تمرینات کتاب های درسی خود را با دقت حل کنند و از حل المسائل هایی که پاسخ تمرینات را در خود گنجانده اند، اجتناب کنند. چرا که دانش آموزان برای غلبه بر سوالات چالش برانگیز کنکور باید بر مفاهیم و تمرینات درسی خود مسلط شوند‌

 

حل نمونه سوالات تشریحی

به طور کلی حل نمونه سوالات تشریحی به دانش آموزان کمک می کند تا به راحتی بر مفاهیم درسی تسلط پیدا کرده و به خوبی از عهده حل سوالات برآیند.

حل تست های کنکور

مگر می شود که فردی برای کنکور خود برنامه ریزی کرده و از تست های کنکوری غافل شود. حل تست های استاندارد تالیفی و نیز تست های کنکور سال های قبل می تواند دانش آموزان را با نمونه سوالات و نیز نکته های تستی کنکور آشنا کرده و سرعت تست زنی آن ها را افزایش دهد.

 

منابع آموزشی مورد نیاز برای کسب رتبه برتر در کنکور‌

 

به طور کلی به منظور آمادگی برای کنکور و کسب رتبه برتر در این آزمون. منابع مختلفی توسط گروه های آموزشی، در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است. هر یک از این منابع به نوعی می توانند دانش آموزان را یک گام به سمت موفقیت در کنکور جلو ببرند. اما نباید در بین این همه منابع مختلف از کلاس های درس، اساتید و کتاب های درسی غافل شد. به یاد داشته باشید که اولین جبهه یادگیری از کلاس ها آغاز شده و بعد به مرور تقویت می گردد. بنابراین توجه به مطالب درسی عنوان شده در کلاس ها می تواند در فراگیری مطالب و موفقیت در کنکور کمک کند. از جمله منابع درسی که برای آمادگی در کنکور سراسری می تواند به دانش آموزان کمک کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جزوه و کتاب درسی
  • کتاب های تقویتی و کمک آموزشی
  • کتاب های تست استاندارد
  • فیلم های آموزشی

 

لزوم برنامه ریزی برای موفقیت در کنکور سراسری

شکل ۴: لزوم برنامه ریزی برای کسب رتبه برتر در کنکور سراسری

 

به طور کلی برنامه ریزی مناسب موجب می شود که دانش آموزان در طول آمادگی خود برای کنکور به منظور کسب رتبه برتر، بین مراجع و منابع مختلف دچار سر در گمی نشوند. از طرفی بتوانند علاوه بر درس خواند تفریحات و کارهای روزمره خود را انجام دهند. همانطور که گفته شد دانش آموزان سال دوازدهمی علاوه بر آنکه باید در پایان سال از پس امتحانات نهایی به خوبی برآیند، باید برای کسب رتبه برتر در کنکور سراسری نیز با سایر رقبای هم رده خود به رقابت بپردازند.

به طور کلی این امر بدون داشتن برنامه منظم و مناسب امکان پذیر نیست. برای داشتن برنامه درسی مناسب، پیشنهاد می شود. در وهله اول علاقه خود را در نظر بگیرد و سپس از چکیده ای از برنامه های رتبه های برتر کنکور سال های پیش را برای خود انتخاب کنند. مراجعه به مشاوره کنکور می تواند گامی موثر برای پیشبرد اهداف و برنامه ریزی شما باشد. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که برای کسب نتایج عالی و برنامه ریزی مناسب، از مشاوران برجسته کمک بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون می توانید با مشاوران خبره ما تماس حاصل فرمایید.


 

دیدگاهتان را بنویسید