مشاوره تحصیلی، گامی موثر در مسیر موفقیت

مشاوره تحصیلی، گامی موثر در مسیر موفقیت

مشاوره تحصیلی، گامی موثر در مسیر موفقیت

در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت مشاوره تحصیلی بر روی سرنوشت کنکور می پردازیم

امروزه کنکور سراسری نقش بسیار مهمی را در آینده تحصیلی و حتی شغلی دانش آموزان ایفا می کند. درجه اهمیت این آزمون و نیز تعداد افرادی که در این آزمون شرکت می کنند، سبب شده تا دانش آموزان برای عبور از این آزمون با مشکلات متعددی روبرو شوند. این مشکلات سبب شده تا حد زیادی در دوران دبیرستان بر روی دانش آموزان فشار زیادی وارد شود. اما آیا واقعا این حجم از فشار بر روی دانش آموزان الزامی است؟ چه راهی برای کاهش این فشار و استرس بر دانش آموزان توصیه می شود؟

 

برنامه ریزی مناسب

مهمترین گامی که سبب می شود تا حد زیادی فشار و استرس کنکور بر دانش آموزان کاهش پیدا کند، برنامه ریزی مناسب است. دانش آموزان می توانند با تنظیم برنامه ای مناسب بدون داشتن استرس و فشار زیاد، در کنکور به موفقیت دست پیدا کنند. البته به یاد داشته باشید که در آخر شما تحت فشار های زیادی قرار خواهید گرفت که با راهکار های مناسب می توان آن ها را کاهش داد.

 

شکل 1: مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی کنکور

نقش مشاوره تحصیلی در تنظیم برنامه ای مناسب

بسیاری از دانش آموزان فکر می کنند که نیازی به مشاوره تحصیلی ندارند و تنها نیاز است برنامه های روزانه تحصیلی خود را مرور کنند. اما این سبک از برنامه ریزی نمی تواند دانش آموزان را در کنکور سراسری به موفقیت برساند. چرا که در این برنامه ریزی هیچ جایگاهی برای مطالعه دروس کنکور در نظر گرفته نشده است. این سبک از برنامه ریزی در صورتی که اصولی تدوین شده باشد. تنها می تواند دانش آموزان را در آزمون های پایانی به موفقیت برساند.

مشاوره تحصیلی می تواند تا حد زیادی به دانش آموزان برای تدوین برنامه ای مناسب کمک کند. عموما برنامه ای که توسط مشاوران تحصیلی تدوین می شود، کاملا اصولی بوده و دانش آموزان را برای امتحانات نهایی و کنکور سراسری آماده می کند. به طور کلی برنامه هایی که از طریق مشاوره تحصیلی تدوین می شوند، هم ابعاد روحی دانش آموزان و هم توان و ظرفیت دانش آموزان در نظر گرفته می شود. به این ترتیب دانش آموزان در حین اجرای برنامه فشار زیادی را احساس نمی کنند.

کاهش فشار و استرس کنکور با مشاوره تحصیلی

وظیفه اصلی یک مشاور تحصیلی، تنها برنامه ریزی مناسب نیست. یک مشاور وظیفه دارد تا فشار و استرس کنکور را تا حد زیادی از روی دانش آموزان بر دارد. اما این کار چگونه انجام می پذیرد؟

ارائه منابع آموزشی مناسب

از جمله مهمترین مزایای بهره مندی از مشاوره تحصیلی، مطالعه منابع آموزشی مناسب است. مشاور با بررسی تمامی منابع آموزشی مرتبط با رشته تحصیلی، بهترین انتخاب ها را پیش روی دانش آموزان قرار می دهد. تا به این واسطه دانش آموزان بتوانند با مطالعه منابع مناسب در زمان کمتری تمامی مطالب را دریابند.

ارائه راهکار های تست زنی

به طور کلی دانش آموزان برای موفقیت در کنکور سراسری، باید بتوانند به خوبی مهارت تست زنی را فرا بگیرند. این کار به تنهایی و بدون مشورت با فردی خبره در این زمینه، روندی زمانبر خواهد بود. مشاور با ارائه راهکار هایی مناسب می تواند تا حد قابل توجهی سرعت و دقت تست زنی دانش آموزان را افزایش دهد.

 

شکل2: نقش مشاور تحصیلی در ارائه نکات تست زنی

روش صحیح مطالعه

یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی دانش آموزان، عدم مطالعه صحیح دروس است. برخی از دانش آموزان گمان می کنند که صرف مطالعه و افزایش ساعت مطالعه می تواند آن ها را به موفقیت برساند. اما این کار فشار زیادی را متوجه دانش آموزان خواهد کرد. در صورت بهره مندی از مشاوره تحصیلی، دانش آموزان می توانند با روش های نوین مطالعه درسی آشنا شوند. این کار سبب می شود تا با صرف زمان کمتر بهترین نتیجه برای مطالعه دروس به دست آید.

مشاوره تحصیلی آنلاین

همانطور که می دانید شیوع ویروس کرونا سبب شده تا بسیاری از مراکز آموزشی، فعالیت های خود را به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار کنند. برخی دانش آموزان گمان می کنند که این کار تا حد زیادی به ضرر آن ها بوده و هیچ نفعی را متوجه آن ها نمی کند. در این شرایط مشاوره تحصیلی آنلاین می تواند به طور چشمگیری به دانش آموزان کمک نماید تا به این واسطه ضمن تقویت اعتماد به نفس و روحیه دانش آموزان، به مشکلات درسی و آموزش آن ها نیز پرداخته شود.

بهره گیری از مشاوره تحصیلی آنلاین سبب می شود تا به طور قابل توجهی در زمان رفت و آمد دانش آموزان صرفه جویی شده و در عین حال مشکلات آموزشی آن ها برطرف گردد. همچنین خیر ابتلا به ویروس کرونا که به طور مستقیم بر آینده دانش آموزان تاثیرگذار است به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. به طور کلی در دوران کنکور، سلامت دانش آموزان مهمترین اولویت را برای مشاوران تحصیلی به همراه دارد. از جمله مهمترین مزایای استفاده از مشاوره تحصیلی آنلاین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان ارائه چندین نوبت مشاوره تحصیلی در طول هفته
 • امکان در میان گذاشتن مشکلات درسی، روحی و روانی با مشاور
 • امکان ضبط جلسات مشاوره ای به منظور بررسی مجدد
 • راحتی بیشتر در حین انجام مشاوره
 • در دسترس بودن مشاور در هر لحظه
 • امکان برقراری ارتباط با چندین مشاوره برای کسب نتایج بهتر و دقیق تر

شکل3: مشاوره تحصیلی و موفقیت دانش آموز

چگونه مشاور مناسبی را خود انتخاب کنیم؟

انتخاب مشاور مناسب همواره از چالش های پیش روی دانش آموزان بوده است. عمونا دانش آموزان بیشتر مشاورانی را انتخاب می کنند که بیشتر آن ها را درک کرده و برای هر یک از مشکلات پیش روی آن ها بهترین راه کار را ارائه دهند. از جمله ویژگی های یک مشاور مناسب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رتبه کنکور مناسب
 • دارا بودن مدارک تخصصی روانشناسی
 • دارا بودن مدارک تخصصی برنامه ریزی
 • توانایی ارتباط موثر با دانش آموزان
 • دارا بودن سابقه و تجربه کافی در امر مشاوره تحصیلی

 

 

 • شکل4: برنامه ریزی هدفمند کنکور

ارسلان فخریان با دارا بودن تجربه کاری مناسب در زمینه مشاوره تحصیلی دانش آموزان، گزینه مناسبی برای انتخاب مشاور به شمار می رود. این مشاور تحصیلی با گذراندن دوره های تخصصی مشاوره و روانشناسی از دانشگاه های برتر کشور می تواند به خوبی با دانش آموزان ارتباط برقرار کرده و به رفع مشکلات درسی و تحصیلی آنها بپردازد. ارسلان فخریان کتاب های متعددی در امر مشاوره تحصیلی نگارش کرده که هر کدام گره گشای بسیاری از مشاوران تحصیلی بوده است. برای بهتر شدن، بهترین ها را باید انتخاب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید