برنامه ریزی کنکور و نکاتی که برای اجرای آن باید در نظر گرفت!
  • 2020-11-06
  • 164 بازدید
  • 0 نظر
  • دسته ها : وبلاگ

برنامه ریزی کنکور و نکاتی که برای اجرای آن باید در نظر گرفت!

برنامه ریزی کنکور از جمله مهمترین اقداماتی است که یک دانش آموز برای موفقیت در کنکور سراسری پیش روی خود باید در نظر گیرد. بدون برنامه ریزی صحیح برای کنکور سراسری پیش رو، دانش آموزان نمیتوانند نتیجه مناسبی را کسب کنند‌ به همین دلیل اکثر مشاوران کنکور سراسری، برنامه ریزی کنکور را از جمله مهمترین اقدامات دانش آموزان در نظر می گیرند. اما چگونه می توان برنامه ریزی صحیح و اصولی را برای کنکور پیش رو در نظر گرفت؟ چه عواملی بر موفقیت در کنکور سراسری تاثیر گذار هستند؟

عوامل موثر بر قبولی در کنکور سراسری

به طور کلی عوامل گوناگونی در قبولی دانش آموزان اثر گذار هستند. دانش آموزان به یاد داشته باشند که عدم توجه به هر یک از این عوامل تاثیر گذار می تواند تا حد زیادی آن ها را از مسیر موفقیت دور سازد. از جمله این عوامل اثر گذار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هدف

 

بدون هدف گذاری مناسب، دانش آموزان نمی توانند برای کنکور سراسری خود تلاش کنند‌ حال آنکه برنامه ریزی کنکور را به نحو احسن به انجام رسانده باشند‌. به طور کلی زمانی که دانش آموزان برای آینده و کنکور خود هدفی را به دنبال نداشته باشند، در کسب نتایج ضعیف عمل خواهند کرد.

تلاش و پشتکار

داشتن هدف و برنامه ریزی کنکور به تنهایی کافی نیست. دانش آموزان برای موفقیت در کنکور پیش روی خود باید تلاش مستمری را به کار بگیرند.

انگیزه کافی

انگیزه تنها عاملی است که می تواند دانش آموزان را در مسیر موفقیت و اجرای برنامه نگه دارد. به طور کلی دانش آموزان پس از مدتی تلاش مستمر دلسرد شده و به اصطلاح از درس خواندن خسته می شوند. به همین دلیل برای آنکه افراد در حین اجرای برنامه خود دلسرد نشود باید به طور مداوم انگیزه خود را تقویت کنند.

برنامه ریزی مناسب

همانطور که گفته شد، یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در کسب رتبه برتر در کنکور سراسری، برنامه ریزی صحیح است. به طور کلی برنامه ریزی اصولی و دقیق برنامه ریزی است که تمام جنبه های روحی، روانی و تحصیلی دانش آموزان را در بر گیرد. برنامه ریزی که تنها به بعد درسی دانش آموزان توجه داشته باشد، نمی تواند یاری رسان دانش آموزان در مسیر موفقیت کنکور سراسری باشد‌. در ادامه نحوه برنامه ریزی کنکور خواهیم پرداخت.

اصول و نکات برنامه ریزی کنکور سراسری

 

همانطور که گفته شد، برای اجرای برنامه ریزی کنکور، باید اصول و نکات متعددی را رعایت کرد. به طور کلی برنامه ای مناسب است که در وهله اول هدف دانش آموزان را به طور کامل در بر گیرد. در وهله دوم برنامه ریزی مناسب باید جنبه های روحی و روانی دانش آموزان در بر گرفته و سپس نکات درسی و زمان مطالعه در آن گنجانده شود. از جمله نکات و عواملی که در برنامه ریزی اصولی کنکور سراسری باید در نظر گرفته شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم برنامه ریزی بیش از حد توان

برنامه ریزی کنکور باید به گونه ای باشد که دانش آموز را به طور مستمر در مسیر تلاش و کوشش برای موفقیت در کنکور سراسری نگه دارد. در صورتی که برنامه ریزی مورد نظر بیش از حد توان دانش آموز، صورت پذیرفته باشد، دانش آموز پس از مدتی تلاش از ادامه روند دلسرد شده و به مرور برنامه را کنار می گذارد.

یک برنامه ریزی اصولی کافی است!

دانش آموزان نباید با برنامه ریزی های متنوع، موجب سردرگمی خود شوند. یک برنامه اصولی می تواند دانش آموزان را در پیشبرد اهداف خود یاری رساند.

توجه به خاص به دروسی با درجه سختی بالا

دروسی که از لحاظ درک مفاهیم نسبت به سایر دروس در رده بالاتری قرار دارند، باید زمان بیشتری به آن ها اختصاص داده شود. تا به این ترتیب دانش آموزان بتوانند به طور کامل به تمام مطالب درسی موجود در این دروس تسلط پیدا کنند‌.

عدم مطالعه مستمر

مطالعه مستمر و بدون وقفه نه تنها اثر مثبتی در روند مطالعاتی دانش آموزان نخواهد داشت، بلکه اثرات منفی را نیز به دنبال دارد. به طور کلی در نظر گرفتن این روش مطالعه در برنامه ریزی سبب می شود تا دانش آموزان به سرعت خسته شده و بازدهی کمتری داشته باشند.

گنجاندن بیش از یک درس در برنامه روزانه

برای موفقیت در کنکور و نیز تسلط بر تمام دروس امتحانی، دانش آموزان باید چندین درس را در برنامه ریزی کنکور خود، در نظر بگیرند. این شیوه ضمن کاهش خستگی و ایجاد تنوع برای دانش آموزان سبب می شود تا مطالعه تمام دروس طبق زمان بندی و به درستی انجام پذیرد.

توجه به جنبه های روحی و روانی

 

شکل ۴: مشاوره برنامه ریزی کنکور

 

تفریح و استراحت دو رکن اساسی در برنامه ریزی اصولی است. به طور کلی در صورتی که در برنامه ریزی های انجام شده، دانش آموزان اوقاتی را به استراحت و تفریح اختصاص ندهند، بلافاصله دلسرد خواهند شد و ادامه برنامه برای آن ها میسر نخواهد بود. به همین دلیل توجه و اختصاص دادن اوقاتی به تفریح در برنامه می تواند تا حد زیادی بازدهی و کیفیت مطالعات دانش آموزان را بالا ببرد.

اختصاص دادن زمان به دروس با توجه به ضرایب دروس

به طور کلی هر یک از دروس موجود در کنکور سراسری دارای ضریب به خصوصی هستند. به طور مثال یک تست در درس ریاضی معادل دو تست در درس زبان است. به همین دلیل باید زمان بیشتری صرف درس ریاضی گردد. تا احتمال موفقیت دانش آموزان به این واسطه افزایش پیدا کند.

استفاده از نظرات مشاوره کنکور در برنامه ریزی

مشاوران افرادی هستند که در اصطلاح سرد و گرم روزگار را چشیده اند! این افراد به اشراف کامل نسبت به تمامی دروس هر پایه به ویژه ریاضی و فیزیک و نیز اصول برنامه ریزی چه از جنبه های روحی و چه از جنبه های درسی، می توانند برنامه ای دقیق و استاندارد را برای دانش آموزان ایجاد کنند.

ارسلان فخریان با سال ها تجربه در زمینه مشاوره تحصیلی و نیز آشنایی کامل با برنامه ریزی و کوچینگ تحصیلی گزینه خوبی برای برنامه ریزی است. کارنامه درخشان، موفقیت دانش آموزان و نیز تسلط و مهارت تخصصی ارسلان فخریان در امر مشاوره سبب شده تا بسیاری از دانش آموزان در طی سال ها به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنند‌. جهت کسب اطلاعات بیشتر و نیز دریافت زمان مشاوره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید