راه و روش های برنامه ریزی تحصیلی

راه و روش های برنامه ریزی تحصیلی

 راه و روش های برنامه ریزی تحصیلی

برنامه ریزی تحصیلی مهم ترین رکن در کسب موفقیت دانش آموزان است. به طور کلی در صورتی که دانش آموزان بدون هیچ برنامه ای نسبت به مطالعه دروس بپردازند، قطعا در پایان کار متحمل ضررهای جبران ناپذیری خواهند شد. چنین دانش آموزانی عمدتا مجبور می شوند تا اکثر زمان مطالعه خود را به شب امتحان اختصاص دهند که نتیجه آن هم استرس شدید و عدم گرفتن نتیجه است. به همین دلیل اکثر مشاوران تحصیلی و کنکور به دانش آموزان توصیه می کنند پیش از مطالعه هر درسی، یک برنامه ریزی درسی دقیق و اصولی را انجام دهند. تا به این واسطه بتوانند تمامی دروس خود را مطالعه کرده و نتیجه مناسبی کسب کنند. اما چگونه می توان برنامه ریزی تحصیلی مناسبی را تنظیم کرد؟ آیا برای برنامه ریزی حتما به مشاور تحصیلی نیاز است؟

برنامه ریزی تحصیلی مناسب کلید موفقیت

متاسفانه بسیاری از دانش آموزان گمان می کنند که برنامه ریزی تحصیلی به هر نحوی که باشد آنها را به موفقیت می رساند و تنها تعیین ساعت هایی برای مرور و مطالعه درس ها کفایت می کند. این در حالی است که برنامه ریزی ضعیف نه تنها نمی تواند دانش آموزان را موفقیت برساند بلکه در برخی از موارد حتی به عنوان یک عامل بازدارنده عمل کرده و از پیشرفت دانش آموزان جلوگیری می کند‌. به طور کلی برنامه ریزی اصولی و دقیق چیزی فراتر از تعیین ساعت هایی برای مطالعه و مرور دروس دوران تحصیل است. زمانی که دانش آموزان اوقات خود را تنها صرف مطالعه و مرور درس های خود می کنند، به سرعت خسته شده و پس از مدتی از درس خواندن زده می شوند. به این ترتیب اشتیاق و میل آنها برای پرداختن به ادامه برنامه کاهش یافته و به مرور برنامه ریخته شده را کنار می گذارند. این در حالی است که با رعایت چند نکته ساده می توان برنامه ای جامع و کاربردی را تنظیم کرده و به راحتی به موفقیت دست پیدا کرد. در ادامه به بیان این نکات خواهیم پرداخت.

اصول برنامه ریزی تحصیلی

برنامه ریزی نیز مانند هر کار دیگری از اصول و چارچوب های خاصی برخوردار است. رعایت این چارچوب ها و قوانین نه تنها موانعی در مرور و مطالعه دروس شما ایجاد نمی کند، بلکه شما را در رسیدن و اجرای برنامه درسی یاری می کند. همین دلیل رعایت اصول و قواعد برنامه ریزی تا حد زیادی در اجرای آن تاثیر گذار است. از جمله اصول و قواعد موجود در برنامه ریزی تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکل 2: اصول برنامه ریزی تحصیلی

 

برنامه ریزی قبلی خود را در نظر بگیرید!

شاید با خود فکر کنید که من از قبل برنامه ای نداشتم و این اصل برای من صدق نمی کند. اما این حرف کاملا اشتباه است. همین که فردی صبح به صبح برنامه روزانه خود را تنظیم می کند، به نوعی برنامه ریزی انجام داده است. شما نیز باید برنامه گذشته خود رجوع کنید و ببینید که برای هر یک از دروس خود در گذشته چه میزان انرژی را صرف می کردید. البته در برنامه گذشته شما حتما زمان هایی به استراحت و تفریح اختصاص داده شده است. زمان ها و تایم هایی را که در طول هفته به تفریح اختصاص می دهید را ارزیابی کرده و زمان ها را تشخیص دهید. به این ترتیب شما به خوبی می توانید نقاط ضعف و قوت برنامه ریزی خود را تشخیص داده و در برنامه ریزی جدید نسبت به رفع و یا تقویت آن ها تلاش کنید. به طور کلی گذشته شما نقش موثری بر برنامه ریزی درسی آینده شما دارد.

نقاط ضعف برنامه ریزی تحصیلی خود را ارزیابی کنید!

همانطور که گفته شد، روش زندگی گذشته دانش آموزان ارتباط مستقیمی با برنامه ریزی تحصیلی آینده آن ها دارد. حتما در شیوه زندگی گذشته دانش آموزان زمان هایی وجود دارد که عموما به این زمان ها به بطالت گذرانده شود. دانش آموزان باید این زمان ها را مشخص کرده و نسبت به حذف این زمان ها و جایگزین کردن آن ها با مواردی بهتر، اقدام کنند.

اوقات تفریحی خود را حذف نکنید!

برخی از دانش آموزان گمان می کنند که اوقات تفریحی که دارند، همان نقطه ضعف های برنامه ریزی گذشته آن ها است. این طرز تفکر کاملا اشتباه است! به هیچ عنوان نباید در برنامه ریزی تحصیلی انجام شده، زمان های استراحت و اوقات تفریحی را از برنامه حذف نمود. به طور کلی اکثر کارشناسان بر این باورند که حتما در برنامه ریزی های انجام شده برای دانش آموزان، اوقاتی به استراحت اختصاص داده شود. مطالعه بی وقفه توسط دانش آموزان سبب می شود تا به مرور از ادامه برنامه ریزی انجام شده، خسته شده و آن را کنار بگذارد. وجود زمان های استراحت در برنامه ریزی تحصیلی نقطه قوت آن برنامه ریزی به شمار می رود چرا که دانش آموزان را برای ادامه برنامه ریزی انجام شده آماده می کند.

سبک مطالعه در ادامه روند برنامه ریزی تحصیلی مهم است!

 

شکل 3: نقش برنامه ریزی تحصیلی در موفقیت

 

شاید باور نکنید که اما سبک مطالعه در ادامه روند برنامه ریزی تحصیلی بسیار مهم است. گاهی اوقات افراد گمان می کنند که در صورتی که مطابق با همان روند گذشته به مطالعه دروس خود بپردازند می توانند نتایج بسیار خوبی را کسب کنند. این در حالی است که هر درسی متناسب با ویژگی ها و دشواری هایی که دارد، سبک مطالعه مخصوص به خود را می طلبد. عمدتا دروس موجود در دوران تحصیل به دو دسته دروس تحلیلی و تفسیری تقسیم بندی می شوند. دروس تحلیلی به سبب ویژگی هایی که دارند، باید زمان بیشتری را به آن ها اختصاص داده شود. این دروس به تمرین و حل مسئله بیشتری نسبت به سایر دروس نظیر تعلیمات دینی و ادبیات فارسی داشته و به همین دلیل در برنامه ریزی انجام شده باید سهم بیشتری به آن ها اختصاص داده شود.

برنامه ریزی تحصیلی خود را به چه کسی بسپاریم؟

 

 

شکل 4: برنامه ریز تحصیلی خود را به چه کسی بسپاریم؟

تاکنون متوجه شده اید که برنامه ریزی تحصیلی امری ساده و پیش افتاده ای نیست و برای انجام آن تجربه و تخصص لازم است. به همین دلیل توصیه می شود که برنامه ریزی های خود را به یک مشاور توانمند و متخصص بسپارید. تا به این واسطه از کیفیت برنامه ریخته شده مطمئن شوید. ارسلان فخریان با سال ها تجربه در زمینه مشاوره تحصیلی دانش آموزان و نیز تخصص لازم در امر برنامه ریزی این افتخار را دارد که سال ها در کنار دانش آموزان آن ها را به قله های موفقیت رسانده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و نیز رزرو ساعت مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید