افزایش قدرت تست زنی در کنکور سراسری
  • 2020-09-23
  • 176 بازدید
  • 0 نظر
  • دسته ها : وبلاگ

افزایش قدرت تست زنی در کنکور سراسری

راه های افزایش قدرت تست زنی در کنکور سراسری

افزایش قدرت تست زنی از جمله راهکار هایی است که می تواند دانش آموزان را در کسب رتبه برتر کنکور سراسری و به طور کلی به دست آوردن رتبه و دانشگاه دلخواه خود، کمک کند. عمدتا طراحانی که به طراحی سوال های کنکور سراسری می پردازند، سوالات را به گونه ای طراحی می کنند تا ضمن مرتبط بودن با مباحث درسی، بتواند ذهن دانش آموزان را به چالش بکشد. در چنین شرایطی دانش آموزان باید علاوه بر در نظر گرفتن زمان خود، در مدت زمان محدودی نسبت به حل چالش پیش رو اقدام کنند. به این ترتیب دانش آموزان برحسب سرعت و دقت تست زنی به راحتی تفکیک شده و رتبه های گوناگونی را به دست آورد. اما افزایش قدرت تست زنی چگونه امکان پذیر است؟ برای موفقیت در برابر تست های چالش برانگیز کنکور چه راهکارهایی پیشنهاد می شود؟

شکل ۱: افزایش قدرت تست زنی

افزایش قدرت تست زنی با مطالعه صحیح

حتما این جمله را بارها و بارها شنیده اید که مباحثی که در کنکور سراسری امتحان پذیرفته می شوند، همان مباحث کتاب های درسی است و خارج از این کتاب ها هیچ سوال اضافی طراحی نمی شود! اما سوالی که مطرح می شود ان است که چرا دانش آموزان از همان مباحث کتاب درسی که بار ها و بارها مطالعه کرده اند، نمی توانند نتیجه دلخواه خود را کسب کنند؟

پاسخ به نحوه مطالعه این افراد باز می گردد. به طور کلی دروسی که در مقطع در متوسطه دوم مورد ارزیابی قرار می گیرند، به دو دسته دروس توصیفی و دروس تحلیلی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

شکل ۲: افزایش قدرت تست زنی با مطالعه صحیح

دروس توصیفی

این دروس از جمله دروسی هستند که به منظور درک و فهم آن ها باید زمان مطالعه به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند. به طور کلی دروس توصیفی که عمدتا اکثر دانش آموزان ان ها را به عنوان دروس حفظی می شناسند، نیازی به حل تمرین نداشته و تنها از راه استنباط می توان به عمق مطالب درون آن ها پی برد. از جمله دروس توصیفی می توان به دروس مانند ادبیات، زیست شناسی، دینی و … اشاره کرد.

دروس تحلیلی

همانطور که از نام این دروس مشخص است، در هنگام مطالعه این داشته از دروس، مطالب باید به طور کامل تحت تحلیل قرار گیرند‌ این دروس برخلاف دروس توصیفی باید درک بیشتر مفاهیم به حل تمرین و زمان بیشتری نیاز دارد. حتما تا به حال با این شرایط روبرو شده اید که با توجه به انکه دروس تحلیل را بار ها و بارها مطالعه کرده اید، باز هم نتیجه دلخواه شما میسر نمی گردد. دلیل این امر ان است که اکثر دانش آموزان به اشتباه دروس تحلیلی از قبیل، ریاضی، فیزیک، شیمی و غیره را به صورت دروس توصیفی می خوانند. در صورتی که برای تسلط به مفاهیم این دروس، به حل تمرین بسیار زیاد نیاز است.

شکل ۳: افزایش قدرت تست زنی و حل سوالات در زمان کم

افزایش قدرت تست زنی و حل سوالات در کمترین زمان ممکن

همانطور که گفته شد، برای افزایش قدرت تست زنی باید در ابتدا به مباحث درسی به طور کامل مسلط شد و دروس را به درستی مطالعه کرد. در قدم بعدی دانش آموزان باید بتوانند سوالات و تست های موجود در مباحث درسی را در مدت زمان کمی حل کرده و به جواب صحیح دست پیدا کنند. برای اینکار به دانش آموزان توصیه می شود ‌که پس اتمام هر فصل به حل تست های ان فصل پرداخته شود. به طور کلی برای اینکار توصیه می شود که شما تعدادی تست از همان فصل را مشخص کرده و برای خود زمانی در نظر بگیرید.

به طور مثال در صورتی برای کی از مباحث درس فیزیک ۲۰ تست انتخاب کرده اید، زمانی معادل ۳۰ دقیقه را برای خود در نظر بگیرید و شروع به حل کنید. این احتمال وجود دارد که نتوانید تمامی تست هایی را که مشخص کرده اید را حل کنید اما به هیچ عنوان دلسرد نشوید چرا که این روش تنها برای سنجش سرعت عمل شما در تست زنی است. چرا که در کنکور علاوه بر درک مطالب شما به سرعت عمل بسیار بالا نیاز دارید. به طور کلی این روش می تواند به طور چشمگیری باعث افزایش قدرت تست زنی شما شود.

سوال:برای افزایش قدرت تست زنی چه شرایطی باید حاکم باشد؟

 

تست زنی در بازه زمانی یکسان

به طور کلی به منظور افزایش قدرت تست زنی، لازم است که تست های انتخاب شده در فواصل زمانی یکسان و به طور مدام مورد بررسی قرار گیرند. لازم به ذکر است که تست های هر بخش باید سه روز پس از اتمام ان بخش مورد بررسی قرار گیرند.

حفظ آرامش

به طور کلی به منظور تست زنی و افزایش قدرت تست زنی باید محیط سرشار از آرامش باشد. تا به این ترتیب دانش آموزان به مرور با شرایط تست زنی در جلسه کنکور سراسری آشنا شوند.

تعیین زمان تست زنی

از دیگر عواملی بسیار مهمی که در تست زنی نقش ایفا می کند، می توان به زمان تست زنی اشاره کرد. به طور کلی اکثر مشاوران توصیه می کنند در صورت علاقه به تست زنی، در زمان دلخواه به تست زنی بپردازید اما در صورتی که دانش آموزان علاقه ای به تست زنی ندارد، به منظور افزایش قدرت تست زنی خود، باید زمان های استراحت خود را به این کار اختصاص دهند.

در نظر نگرفتن تعداد تست های درست و غلط

به یاد داشته باشید که. هدف شما از انجام این فرآیند‌ افزایش سرعت تست زنی است و نه تسلط کافی بر مطالب. اگر چه این روند سبب می شود تا علاوه بر افزایش قدرت تست زنی. به مرور بر مطالب درسی نیز مسلط شوید اما هدف اصلی سرعت تست زنی است. بنابراین در صورتی که در این روش تعداد تست های اشتباه زیادی داشته باشید، اصلا نگران نشده و به روند خود ادامه دهید.

نقش مشاور در افزایش قدرت و سرعت تست زنی

به طور کلی راه های زیادی برای افزایش سرعت تست زنی وجود دارد. هر یک از این راه ها متناسب با شرایط و امکانات دانش آموزان تعیین می شود. به همین دلیل وجود یک مشاور می تواند تا حد زیادی در افزایش قدرت تست زنی افراد دخیل باشد. ارسلان فخریان افتخار را دارد که سال ها به دانش آموزان در ارتباط با افزایش قدرت تست زنی کمک نموده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید